V posledných mesiacoch sa investičný svet opäť obracia k dlhopisom ako k stabilizačnému prvku v portfóliu. Vysoké úrokové sadzby, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou narazili na strop, robia z dlhopisov atraktívnu investičnú príležitosť so zaujímavým a predvídateľným (nielen kupónovým) výnosom.
Prečo investovať do dlhopisov v roku 2024?
- Stabilný a predvídateľný výnos: Dlhopisy ponúkajú investorom pevnú úrokovú sadzbu po dobu splatnosti, čím zabezpečujú stabilný a predvídateľný výnos.
- Ochrana pred volatilitou: Na rozdiel od neistoty na akciových trhoch sú dlhopisy bezpečným útočiskom a chránia portfólio pred prudkými výkyvmi.
- Diverzifikácia: Investovanie do dlhopisov s rôznymi splatnosťami a ratingami umožňuje diverzifikovať investičné portfólio a znížiť celkové riziko.
- Príležitosť na zisk z klesajúcich úrokových sadzieb: V čase, keď úrokové sadzby klesnú, cena existujúcich dlhopisov s pevnou úrokovou sadzbou rastie, čím investorom prináša nielen kupónový (úrok), ale aj kapitálový (rast ceny dlhopisu) zisk.
Rating dlhopisov a miera zlyhania
Rating dlhopisov je hodnotenie ich kreditnej kvality, ktoré robia ratingové agentúry. Investori by sa mali zamerať prevažne na dlhopisy s vysokým ratingom, aby minimalizovali riziko nesplatenia. Vo všeobecnosti platí, že čím horší rating, tým je výnos vyšší a rovnako je aj riziko zlyhania emitenta (ten, kto dlhopis vydáva a sľubuje kupónový výnos) vyššie.
Výhody vysokokvalitných dlhopisov (investment grade / IG):
- Nízke, takmer až mizivé riziko nesplatenia
- Stabilný a predvídateľný výnos
- Vhodná investícia pre konzervatívnych investorov
Výhody dlhopisov s vysokým výnosom (high yield / HY):
- Vyšší výnos v porovnaní s kvalitnými dlhopismi
- Väčší potenciál pre kapitálový rast
- Vhodná investícia pre investorov s toleranciou k vyššiemu riziku
Pre porovnanie 2 atraktívne ETF fondy pre investovanie do dlhopisov, vysokokvalitný fond od Xtrackers a vysokovýnosný korporátny fond od Pimco:
Ich historická miera zlyhania a očakávaný počet nesplatených dlhopisov podľa tejto miery:
Jasne tu vidieť, že čím je rating horší, tým viac dlhopisov historicky zlyhalo a je predpoklad, že do budúcna aj zlyhá. To je možná daň za vyšší potenciálny výnos.
Dlhopisy v čase klesajúcich úrokových sadzieb
V čase klesajúcich úrokových sadzieb ceny existujúcich dlhopisov s pevnou úrokovou sadzbou rastú. Dôvodom je, že investori sú ochotní platiť viac za dlhopisy s pevnou úrokovou sadzbou, ktoré ponúkajú vyšší výnos v porovnaní s novými dlhopismi s nižšou úrokovou sadzbou.
Ako to funguje:
- Predstavte si, že investor kúpil dlhopis s pevným kupónovým úrokom 5% v čase, keď boli úrokové sadzby 5%.
- Ak úrokové sadzby klesnú na 2%, investori budú ochotní platiť viac za dlhopisy s pevnou úrokovou sadzbou 5%, pretože ponúkajú vyšší výnos.
- Cena dlhopisu s pevnou úrokovou sadzbou 5% sa tak zvýši (kapitálový rast), pretože kupónový výnos je vyšší, než u nových dlhopisov – dlhopis je atraktívnejší.
Výhody rastu ceny dlhopisov:
- Investori, ktorí držia dlhopisy do splatnosti, profitujú z vyššieho výnosu v porovnaní s novými dlhopismi s nižšou úrokovou sadzbou.
- Investori, ktorí predajú dlhopisy pred splatnosťou, profitujú z kapitálového zisku.
Dlhopisový rebrík
Tzv. „Bond Ladder“ je investičná stratégia, ktorá je v západnom svete už nejakú dobu zaužívaná, no na Slovensku je novinkou, ktorú máme pre našich klientov k dispozícii. Spočíva v investovaní do dlhopisov s rôznymi splatnosťami. Cieľom tejto stratégie je dosiahnuť stabilný výnos počas určitého obdobia a znížiť riziko portfólia.
Ako funguje:
- Investor investuje do dlhopisov s rôznymi splatnosťami, napríklad 1 rok, 2 roky, 3 roky atď.
- Keď sa dlhopis splatí, investor reinvestuje výnosy do nového dlhopisu s dlhšou splatnosťou.
- Týmto spôsobom investor postupne buduje rebrík dlhopisov s rôznymi splatnosťami.
Výhody:
- Stabilný výnos: Dlhopisový rebrík generuje investorom stabilný príjem z úrokov.
- Zníženie rizika: Diverzifikácia splatností znižuje celkové riziko portfólia.
- Reinvestovanie výnosov: Reinvestovanie výnosov umožňuje investorom profitovať z efektu zloženého úročenia.
Nevýhody:
- Nižšie výnosy: Dlhopisový rebrík generuje pri dlhšom investičnom horizonte nižšie výnosy ako investovanie do akcií.
- Riziko úrokových sadzieb: Zvýšenie úrokových sadzieb môže znížiť cenu dlhopisov, ktoré ale v dnešnej dobe vysokých (a čoskoro zrejme klesajúcich) sadzieb de facto odpadá
- Klesanie výnosov: Reinvestovanie výnosov do dlhopisov s nižšími úrokovými sadzbami môže postupne znížovať celkový výnos.
Dlhopisový rebrík je vhodný pre investorov, ktorí:
- Hľadajú stabilný výnos.
- Chcú znížiť riziko portfólia.
- Sú ochotní investovať na dlhšie obdobie.
Záver
Investori by mali pred investovaním do dlhopisov vždy zvážiť svoje investičné ciele a investičný horizont. Dnes sa dlhopisy javia ešte významne bezpečnejšia investícia než akcie a zároveň môžu v celkovej výkonnosti (kupón + kapitálový rast) dosiahnuť aj 2-ciferné percentuálne hodnoty ročne. Diverzifikácia portfólia s ohľadom na dĺžku investičného horizontu je ale stále podstatnou súčasťou jeho prípravy. Pri použití stratégie tzv. dlhopisového rebríka si investor vie zabezpečiť stabilný kupónový výnos a zároveň vysokú bezpečnosť takejto investície.
Investujte rozumne a opatrne, priatelia.
Miroslav Gerší pre Babocky Investment Office